2014 Best Ranger Teams
Sort by Last name:
Team 1
1LT Wise, Zachary
1st Armored Division
1LT Wilson, Stephen
1st Armored Division
Team 2
1LT Laackmann, Jason
1st Infantry Division
1LT Broussard, Nicholas
1st Infantry Division
Team 3
1LT Christe, Julian
3rd Infantry Division
1LT Burke, Matthew
3rd Infantry Division
Team 4
SSG Haney, William
7th Infantry Division
SGT Wellendorf, Brendon
7th Infantry Division
Team 5
CPT Cornwall, Travis
2d Stryker Cavalry Regiment
CPT Dvorak, Charles
2d Stryker Cavalry Regiment
Team 6
CPT Raymond, Kevin
U.S. Army Training Command
SFC Diaz, Jason
U.S. Army Training Command
Team 7
SSG Sievert, Benjamin
173rd Airborne Brigade Combat Team
SSG Phillips, Michael
173rd Airborne Brigade Combat Team
Team 8
SSG Pierce, James
3rd Infantry Regiment (The Old Guard)
1LT Bernau, Eric
3rd Infantry Regiment (The Old Guard)
Team 9
1LT Steger, John
10th Mountain Division
1LT Looney, Shaun
10th Mountain Division
Team 10
1LT Grant, Colin
10th Mountain Division
CPT Hewins, Grant
10th Mountain Division
Team 11
SSG Holley, Christopher
10th Mountain Division
SSG Howell, Joshua
10th Mountain Division
Team 12
CPT Rhoads, Alexander
82nd Airborne Division
1LT Teskey, James
82nd Airborne Division
Team 14
SFC Angrisanio, Adam
82nd Airborne Division
SFC Blair, Thomas
82nd Airborne Division
Team 15
SSG Liddle, Joseph
82nd Airborne Division
CPL Ige, Nicholas
82nd Airborne Division
Team 16
SFC Acton, Chad
101st Airborne Division
1LT Thebaud, Brian
101st Airborne Division
Team 17
1LT McConell, Merle
101st Airborne Division
1LT Jackson, Benjamin
101st Airborne Division
Team 18
1LT Brege, Jonathan
101st Airborne Division
1LT Ivas, Jeffery
101st Airborne Division
Team 19
1LT Cobb, Kyle
25th Infantry Division
1LT Higuchi, Kevin
25th Infantry Division
Team 20
2LT Rose, Michael
25th Infantry Division
2LT Bergman, John
25th Infantry Division
Team 21
1LT Phillips, Edwin
25th Infantry Division
1LT Solven, Jeramiah
25th Infantry Division
Team 22
1LT Nanguata, Jesse
504th Battlefield Surveillance Brigade
SSG Lemma, Jeremy
504th Battlefield Surveillance Brigade
Team 23
SSG Davila, Adam
504th Battlefield Surveillance Brigade
1LT Scheffler, Gregory
504th Battlefield Surveillance Brigade
Team 24
MSG Carlson, Christopher
3rd Special Forces Group
SFC Wilber, Jeremiah
3rd Special Forces Group
Team 25
1SG King, Joshua
5th Special Forces Group
SFC Jackson, Robert
5th Special Forces Group
Team 26
CPT Crowe, Steven
5th Special Forces Group
SSG Boesch, Matthew
5th Special Forces Group
Team 27
SFC Dezaldivar, Valentino
7th Special Forces Group
SFC Batchelder, Keith
7th Special Forces Group
Team 28
SFC Emmons, Dennis
1st Special Warfare Trng. Group (Airborne)
SSG McNally, Stephen
1st Special Warfare Trng. Group (Airborne)
Team 29
SFC Redding, Brook
316th Cavalry Brigade
SSG Hannan, Charles
316th Cavalry Brigade
Team 30
SFC Zuniga, Jesus
316th Cavalry Brigade
SSG Love, Marcus
316th Cavalry Brigade
Team 31
MAJ Stine, Adam
Special Operations Recruiting Battalion
MAJ Leuthner, Scott
Special Operations Recruiting Battalion
Team 32
CPT Killian, Robert
National Guard
1LT Plocar, Nicholas
National Guard
Team 33
SFC Broyles, Jason
National Guard
SSG Friedlein, Erich
National Guard
Team 34
1LT Moreno, Jose
National Guard
SSG Kocken, William
National Guard
Team 35
CPT Hubbs, Ryan
National Guard
SFC Sparks, Steven
National Guard
Team 36
CPT Breugem, Mark
199th Infantry Brigade
SFC Hoffnagle, Robert
199th Infantry Brigade
Team 37
CPT Divinski, Phil
199th Infantry Brigade
CPT Gardner, David
199th Infantry Brigade
Team 38
CW3 Nelson, David
Airborne & Ranger Training Brigade
SFC Nelson, Gerald
Airborne & Ranger Training Brigade
Team 39
SFC Marn, Aaron
Airborne & Ranger Training Brigade
SFC Rach, Michael
Airborne & Ranger Training Brigade
Team 40
SFC Paluso, Jeff
Airborne & Ranger Training Brigade
SSG Rolfes, Joshua
Airborne & Ranger Training Brigade
Team 41
SFC Bailey, Antron
Airborne & Ranger Training Brigade
SSG Espitia, Javier
Airborne & Ranger Training Brigade
Team 42
SSG Maliszewski, Adam
Airborne & Ranger Training Brigade
SSG Christau, Nicholas
Airborne & Ranger Training Brigade
Team 43
SFC Briggs, Timothy
Airborne & Ranger Training Brigade
SSG Storment, Matt
Airborne & Ranger Training Brigade
Team 44
SFC Paperella, Antonio
Airborne & Ranger Training Brigade
SFC Chau, Nhiem
Airborne & Ranger Training Brigade
Team 45
SSG Brousard, Christopher
75th Ranger Regiment
SFC Cogle, Charles
75th Ranger Regiment
Team 46
SFC Glaubitz, Justin
75th Ranger Regiment
SSG Davis, Kelly
75th Ranger Regiment
Team 47
CPL Puckett, Daniel
75th Ranger Regiment
SSG Adams, Eric
75th Ranger Regiment
Team 48
SGT McGaurn, Gregory
75th Ranger Regiment
SSG Ramirez, Neal
75th Ranger Regiment
Team 49
SPC Denning, Herbert
75th Ranger Regiment
CPL Von, Jackson
75th Ranger Regiment
Team 50
SGT Roque, Jonathon
75th Ranger Regiment
SGT Callahan, Christopher
75th Ranger Regiment
Team 51
CPL Sakos, Christopher
75th Ranger Regiment
SGT Seui, Noah
75th Ranger Regiment
2014 Winners
2LT Michael Rose & 2LT John Bergman
25th Infantry Division
2014 Results
1.
2LT Michael Rose/2LT John Bergman
25th Infantry Division
2.
CPT Robert Killian/1LT Nicholas Plocar
National Guard
3.
SSG Christopher Brousard/SFC Charles Cogle
75th Ranger Regiment
4.
SFC Justin Glaubitz/SSG Kelly Davis
75th Ranger Regiment
5.
SSG Benjamin Sievert/SSG Michael Phillips
173rd Airborne Brigade Combat Team
6.
1LT Kyle Cobb/1LT Kevin Higuchi
25th Infantry Division
7.
SSG William Haney/SGT Brendon Wellendorf
7th Infantry Division
8.
CPL Daniel Puckett/SSG Eric Adams
75th Ranger Regiment
9.
1SG Joshua King/SFC Robert Jackson
5th Special Forces Group
10.
CPT Steven Crowe/SSG Matthew Boesch
5th Special Forces Group
11.
SFC Jason Broyles/SSG Erich Friedlein
National Guard
12.
CPT Phil Divinski/CPT David Gardner
199th Infantry Brigade
13.
SFC Brook Redding/SSG Charles Hannan
316th Cavalry Brigade
14.
SSG Adam Davila/1LT Gregory Scheffler
504th Battlefield Surveillance Brigade
15.
1LT John Steger/1LT Shaun Looney
10th Mountain Division
16.
SGT Gregory McGaurn/SSG Neal Ramirez
75th Ranger Regiment
17.
CPT Ryan Hubbs/SFC Steven Sparks
National Guard
18.
1LT Zachary Wise/1LT Stephen Wilson
1st Armored Division
19.
1LT Jose Moreno/SSG William Kocken
National Guard
20.
CPT Alexander Rhoads/1LT James Teskey
82nd Airborne Division
21.
1LT Jonathan Brege/1LT Jeffery Ivas
101st Airborne Division
22.
SFC Aaron Marn/SFC Michael Rach
Airborne & Ranger Training Brigade
23.
SFC Antonio Paperella/SFC Nhiem Chau
Airborne & Ranger Training Brigade
24.
1LT Jesse Nanguata/SSG Jeremy Lemma
504th Battlefield Surveillance Brigade
25.
SFC Jesus Zuniga/SSG Marcus Love
316th Cavalry Brigade
26.
SFC Dezaldivar Valentino/SFC Keith Batchelder
7th Special Forces Group