Results of the 2016 Army Arts and Crafts Contest with rank, name, installation and name of artwork:

Ceramic Art

Accomplished:
1st Place: Sgt. 1st Class Hanna Hale, Fort Irwin, California, "Kongo"
2nd Place: Sgt. 1st Class Hanna Hale, Fort Irwin, California, "Jade Dragon"
3rd Place: Akira Merchant, Aberdeen Proving Ground, Maryland, "One, Two, Three"
Honorable Mention: James Stringer, Fort Polk, Louisiana, "INCLINED"

Novice:
1st Place: Spc. Dmitriy Pinchuk, Fort Stewart, Georgia, "Tea Leaves"
2nd Place: Spc. 2nd Place: Spc. Dmitriy Pinchuk, Fort Stewart, Georgia, "Earth, Fire, Wind, and Water"
3rd Place: Jessica Sweatman, U.S. Army Garrison Italy (Vicenza), "The Fruit Thief"
Honorable Mention: Ekaterina Higgins, USAG Humphreys, "Ceramic Vase Mountain Ash Tree Berries"

Digital Art

Accomplished:
1st Place: Emily Harvey, Fort Campbell, Kentucky, "Dust Bowl Illustration"
2nd Place: Sgt. Yangil Im, Fort Meade, Maryland, "Lisa"
3rd Place: Chief Warrant Officer 2 Paige Sosebee, USAG Humphreys, "OH-58D Kiowa Warrior"
Honorable Mention: Deb Dunkelberg, Fort Meade, Maryland, "Magic"

Novice:
1st Place: Stephanie Shimerdla, USAG Italy (Vicenza), "Ocypete"
2nd Place: Alexis Lloyd, Fort Bragg, North Carolina, "Portrait of a Rose"
3rd Place: Stephanie Shimerdla, USAG Italy (Vicenza), "Daisy"
Honorable Mention: Stephanie Shimerdla, USAG Italy (Vicenza), "In Tranquil Dreams"

Drawings

Accomplished:
1st Place: Master Sgt. (Ret.) Stephen Opet, Fort Bragg, North Carolina, "Red Go Round"
2nd Place: Laura Irick, "Fort Eustis, Virginia, "Europe Series -- Elias in an Oberammergau Café"
3rd Place: Master Sgt. (Ret.) Stephen Opet, Fort Bragg, North Carolina, "Dad and His Indian"
Honorable Mention: Emily Harvey, Fort Campbell, Kentucky, "Acting Like an Animal; Tantrum"

Novice:
1st Place: Nicole Linzey, USAG Wiesbaden, "Sisters"
2nd Place: Crystal Willett, Fort Benning, Georgia, "Moment of Peace in Chaos"
3rd Place: Sam Roth, Fort Campbell, Kentucky, "Ride to Rember"
Honorable Mention: Annika Greaney, USAG Rheinland-Pfalz (Kaiserslautern), "Vintage"

Fiber Art

Accomplished:
1st Place: Adriana Rivas, USAG Daegu (Camp Carroll), "Viking Hat"
2nd Place: Maj. Craig Frank, Fort Huachuca, Arizona, "American Flag Whip"

Novice:
1st Place: Tech. Sgt. Jason Bouse, "Bento Set"
2nd Place: Veronica Conner, Fort Campbell, Kentucky, "Fluttering By"
3rd Place: Rachael Nalder, USAG Hawaii (Fort Shafter), Hawaii, "Ludo"
Honorable Mention: Joyanne Teachout, USAG Humphreys, "Peter Jr.'s Quilt"

Glass Art

Accomplished:
1st Place: Chief Warrant Officer 4 Lisa Stansbury, Fort Huachuca, Arizona, "September the 10th"
2nd Place: Merry Thaden, Fort Leavenworth, Kansas, "Tower"
3rd Place: Linda Zorichak, USAG Bavaria (Grafenwoehr), "Lydia"
Honorable Mention: Ekaterina Reier, Fort Bragg, North Carolina, "Minuteman Statue Glass Painting Retirement Gift"

Novice:
1st Place: Sgt. 1st Class Jonathan Maybon, Fort Bragg, North Carolina, "Neuschwanstein"
2nd Place: Nancy Hudson, USAG Italy (Vicenza), "The Gothic Glass"
3rd Place: Wendy Cline, Aberdeen Proving Ground, Maryland, "Welcome to the Lodge"
Honorable Mention: Sharon Miller, Fort Polk, Louisiana, "Chambers"

Metal Art

Accomplished:
1st Place: Merry Thaden, Fort Leavenworth, Kansas, "Brass Rings"

Novice:
1st Place: Sgt. Maj. Megan Friend, Fort Knox, Kentucky, "EDC Knife"
2nd Place: Ann Bauer, Fort Bragg, North Carolina, "Precious Metal"
3rd Place: Maureen Gill, Fort Polk, Louisiana, "Mother and Child Crown"

2D Mixed Media

Accomplished:
1st Place: Laura Irick, Fort Eustis, Virginia, "Europe Series -- Looking for Sarah in Alsace"
2nd Place: Leigh Cortez, USAG Bavaria (Grafenwoehr), "Center Mass"
3rd Place: Leigh Cortez, USAG Bavaria (Grafenwoehr), "Family Tradition"
Honorable Mention: Laura Irick, Fort Eustis, Virginia, "Europe Series -- Number Eight in Alsace"

Novice:
1st Place: Mecca Givens, Fort Jackson, South Carolina, "Typewriter in the Theatre Dept."
2nd Place: Sgt. 1st Class Jonathan Maybon, Fort Bragg, North Carolina, "The Hessian"
3rd Place: Charles Crivellaro, USAG Italy (Vicenza), "Down on the Farm"
Honorable Mention: Maks Levin, Fort Meade, Maryland, "Civil War Union Poster"

3D Mixed Media

Accomplished:
1st Place: Cpt. Brigida Sanchez, "Our Burden"
2nd Place: Heather Miller, Fort Sill, Oklahoma, "Life Changing"
3rd Place: Whitney Hutchings, USAG Rheinland-Pfalz (Kaiserslautern), "Buck Knife"
Honorable Mention: Karinna Johnston, Fort Detrick, Maryland, "Helping Hands"

Novice:
1st Place: Scarlett Ayres, White Sands Missile Range, New Mexico, "Flower Radiating"
2nd Place: Mecca Givens, Fort Jackson, South Carolina, "Maddness in Wonderland"
3rd Place: Gina Di Nola, Fort Drum, New York, "Muleskinner Wreath"
Honorable Mention: Danikka Garber, USAG Rheinland-Pfalz (Baumholder), "A Whole New World"

Paintings

Accomplished:
1st Place: Jerry Bridges, "Via Dolorosa"
2nd Place: Jerry Bridges, "Car Parts for Sale"
3rd Place: Whitney Hutchings, USAG Rheinland-Pfalz (Kaiserslautern), "Wolf of the Sea"
Honorable Mention: Jerry Bridges, "My Girls"

Novice:
1st Place: Jennifer Rodriguez, Fort Hood, Texas, "Las Flores II -- The Flowers II"
2nd Place: Sgt. Taylen Shay, Fort Bragg, North Carolina, "Life Lessons"
3rd Place: Janelle Davis, Fort Bragg, North Carolina, "Soul Sister"
Honorable Mention: Chloe Gilland, Fort Campbell, Kentucky, "Smile with a Porpoise"

Wood Art

Accomplished:
1st Place: 1st Sgt. David Sayers, Salem, Virginia, "Convertible Walnut Crib"
2nd Place: 1st Sgt. David Sayers, Salem, Virginia, "Mahogany Dining Room Table"
3rd Place: 1st Sgt. David Sayers, Salem, Virginia, "Walnut Dresser and Changing Station"

Novice:
1st Place: Thomas Jones, Aberdeen Proving Ground, Maryland, "Cherry Wedding Goblet with Celtic Knot"
2nd Place: Thomas Jones, Aberdeen Proving Ground, Maryland, "Open Segmented Bowl"
3rd Place: Staff Sgt. Joshua Parsons, Fort Campbell, Kentucky, "American Flag Coffee Table Set"
Honorable Mention: Aaron Kassover, USAG Japan (Camp Zama), "Koi 5 String Bass"