2019 Warriors

The Warriors who compete in this year’s events at local levels and the Department of Army Best Warrior Competition represent a broad spectrum of the men and women from across the Army and hometowns across America. Each has answered the nation’s call for selfless service and sacrifice. They are standard bearers of the Army Profession.

Warriors competing for the title, “Soldier of the Year,” include the ranks of private through specialist. Warriors competing for the title, “Noncommissioned Officer of the Year,” include ranks corporal through sergeant first class. All Army active duty, National Guard and reserve Soldiers are eligible to compete.

Search By Last Name:

  • Sgt. Trevor ReeceAMC
    Sgt. Trevor Reece

    Assigned Unit: Walter Reed Army Institute of Research, Silver Spring, Maryland

    Military Occupational Specialty: Combat Medic Specialist (68W)

    Hometown: Killeen, Texas

    Year of Enlistment: 2016

  • Sgt. 1st Class Reginald AlexanderAMC
    Sgt. 1st Class Reginald Alexander

    Assigned Unit: 921st Contracting Battalion, Wheeler Army Airfield

    Military Occupational Specialty: Contracting NCO (51C)

    Hometown: Killeen, Texas

    Year of Enlistment: 1996

  • Pfc. Roberto SanchezARCYBER
    Pfc. Roberto Sanchez

    Assigned Unit: 25th Military Police Detachment, Fort Sam Houston, Texas

    Military Occupational Specialty: Military Policeman (31B)

    Hometown: Bayamon, Puerto Rico

    Year of Enlistment: 2018

  • Sgt. Xiachui ZhangARCYBER
    Sgt. Xiachui Zhang

    Assigned Unit: Headquarters and Headquarters Detachment, 19th Military Police Battalion, Schofield Barracks, Hawaii

    Military Occupational Specialty: Wheeled Vehicle Mechanic (91B)

    Hometown: Lafayette, Louisiana

    Year of Enlistment: 2015

  • Spc. Hunter OlsonARNG
    Spc. Hunter Olson

    Assigned Unit: D Company, 1-175th Infantry, Dundalk, Maryland

    Military Occupational Specialty: Infantryman (11B)

    Hometown: Easton, Maryland

    Year of Enlistment: 2012

  • Staff Sgt. Erich FriedleinARNG
    Staff Sgt. Erich Friedlein

    Assigned Unit: 1-166th Regiment, Fort Indiantown Gap, Pennsylvania

    Military Occupational Specialty: Infantryman (11B)

    Hometown: Fredericksburg, Pennsylvania

    Year of Enlistment: 2006

  • Spc. David ChambersFORSCOM
    Spc. David Chambers

    Assigned Unit: Crazyhorse Troop, 1-3rd Cavalry Regiment, Fort Hood, Texas

    Military Occupational Specialty: Infantryman (11B)

    Hometown: Sugar Land, Texas

    Year of Enlistment: 2018

  • Staff Sgt. Alexander MillerFORSCOM
    Staff Sgt. Alexander Miller

    Assigned Unit: 570th Sapper Company, 864th Engineer Battalion, Joint Base Lewis-McChord, Washington

    Military Occupational Specialty: Combat Engineer (12B)

    Hometown: Chino, California

    Year of Enlistment: 2013

  • Spc. Nathan YordyFUTURES
    Spc. Nathan Yordy

    Assigned Unit: 312th Military Intelligence Battalion, Fort Sam Houston, Texas

    Military Occupational Specialty: Signals Intelligence Analyst (35N)

    Hometown: Redmond, Oregon

    Year of Enlistment: 2015

  • Sgt. Billy EmoryFUTURES
    Sgt. Billy Emory

    Assigned Unit: 86th Engineer Dive Detachment, Fort Eustis, Virginia

    Military Occupational Specialty: Engineer Diver (12D)

    Hometown: Dinwiddie, Virginia

    Year of Enlistment: 2010

  • Spc. Cameron BurgessMDW
    Spc. Cameron Burgess

    Assigned Unit: 911th Technical Rescue Engineer Company, Fort Belvoir, Virginia

    Military Occupational Specialty: Combat Engineer (12B)

    Hometown: Monticello, Indiana

    Year of Enlistment: 2017

  • Staff Sgt. Timothy J. NovyMDW
    Staff Sgt. Timothy J. Novy

    Assigned Unit: Honor Guard Company, 4th Battalion, 3rd U.S. Infantry Regiment (The Old Guard)

    Military Occupational Specialty: Infantryman (11B)

    Hometown: Huntley, Illinois

    Year of Enlistment: 2012

  • Spc. Thomas MassengillTRADOC
    Spc. Thomas Massengill

    Assigned Unit: 1st Battalion, 30th Field Artillery Regiment, Fort Sill, Oklahoma

    Military Occupational Specialty: Religious Affairs Specialist (56M)

    Hometown: Sweetwater, Tennessee

    Year of Enlistment: 2017

  • Staff Sgt. Dakota BowenTRADOC
    Staff Sgt. Dakota Bowen

    Assigned Unit: C Company, 3rd Battalion, 39th Infantry Regiment, Fort Jackson, South Carolina

    Military Occupational Specialty: Internment/Resettlement Specialist (31E)

    Hometown: Elkhart, Indiana

    Year of Enlistment: 2012

  • Spc. Collin GeorgeUSAR
    Spc. Collin George

    Assigned Unit: 102nd Military Police Company, 327th Military Police Battalion, Fond du Lac, Wisconsin

    Military Occupational Specialty: Military Policeman (31B)

    Hometown: Franklin, Wisconsin

    Year of Enlistment: 2015

  • Sgt. Joshua SmithUSAR
    Sgt. Joshua Smith

    Assigned Unit: D Company, 3rd Battalion, Infantry Regiment, Neenah, Wisconsin

    Military Occupational Specialty: Cavalry Scout (19D)

    Hometown: Ashland, Wisconsin

    Year of Enlistment: 2015

  • Pfc. Tyler RussellUSAREUR
    Spc. Tyler Russell

    Assigned Unit: 5th Battalion, 4th Air Defense Artillery, Ansbach, Germany

    Military Occupational Specialty: Air Defense Battle Management System Operator (14G)

    Hometown: Danville, Illinois

    Year of Enlistment: 2018

  • Sgt. Piotr DrwalUSAREUR
    Sgt. Piotr Drwal

    Assigned Unit: B Battery, Field Artillery Squadron, 2d Cavalry Regiment, Vilseck, Germany

    Military Occupational Specialty: Artilleryman (13B)

    Hometown: Tarnow, Poland

    Year of Enlistment: 2018

  • Spc. Alexander VandermarkUSARPAC
    Spc. Alexander Vandermark

    Assigned Unit: E Battery, 3rd Air Defense Artillery Battalion, Andersen Air Force Base, Guam

    Military Occupational Specialty: Patriot Missile System Repairer (94S)

    Hometown: Frisco, Texas

    Year of Enlistment: 2017

  • Sgt. Jeremy KimbroughUSARPAC
    Sgt. Jeremy Kimbrough

    Assigned Unit: Headquarters and Headquarters Battalion, 2nd Infantry Division, Camp Casey, Korea

    Military Occupational Specialty: Information Technology Specialist (25B)

    Hometown: Clearwater, Florida

    Year of Enlistment: 2014

  • Sgt. Nicholas WallaceUSASOC
    Sgt. Nicholas Wallace

    Assigned Unit: 3rd Battalion, 10th Special Forces Group, Fort Carson, Colorado

    Military Occupational Specialty: Water Treatment Specialist (92W)

    Hometown: Cornelius, Oregon

    Year of Enlistment: 2015

  • Staff Sgt. Aaron EganUSASOC
    Staff Sgt. Aaron Egan

    Assigned Unit: 3rd Battalion, 10th Special Forces Group, Fort Carson, Colorado

    Military Occupational Specialty: Special Forces Communications Sergeant (18E)

    Hometown: Cincinnati, Ohio

    Year of Enlistment: 2015