2011 Best Ranger Teams

Sort by Last name:

Captain Nathan Lokker Sergeant First Class Conrad Kaluzny

Team 1

198th Infantry Brigade patch

CPT Lokker, Nathan

198th Infantry Brigade

198th Infantry Brigade patch

SFC Kaluzny, Conrad

198th Infantry Brigade

Sergeant Eric Whitehead Sergeant First Class Oracio Pena

Team 2

3rd Infantry Division patch

SGT Whitehead, Eric

3rd Infantry Division

3rd Infantry Division patch

SFC Pena, Oracio

3rd Infantry Division

Master Sergeant George Peterson Master Sergeant Joseph Schoch

Team 3

Asymetric Warfare Group patch

MSG Peterson, George

Asymetric Warfare Group

Asymetric Warfare Group patch

MSG Schoch, Joseph

Asymetric Warfare Group

Staff Sergeant William Teter Staff Sergeant Harold Cardona

Team 4

7th Special Forces Group patch

SSG Teter, William

7th Special Forces Group

7th Special Forces Group patch

SSG Cardona, Harold

7th Special Forces Group

Major Aaron Bush Major Reid Furman

Team 5

1st Special Warfare Training Group patch

MAJ Bush, Aaron

1st Special Warfare Training Group

1st Special Warfare Training Group patch

MAJ Furman, Reid

1st Special Warfare Training Group

Sergeant Warsaw Del Rosario Sergeant First Class James Anderson

Team 6

11th Armored Cavalry Regiment (NTC) patch

SGT Del Rosario, Warsaw

11th Armored Cavalry Regiment (NTC)

11th Armored Cavalry Regiment (NTC) patch

SFC Anderson, James

11th Armored Cavalry Regiment (NTC)

Sregeant First Class Dustin Kirchofner Captain Steven Crowe

Team 7

5th Special Forces Group patch

SFC Kirchofner, Dustin

5th Special Forces Group

5th Special Forces Group patch

CPT Crowe, Steven

5th Special Forces Group

Master Sergeant Eric Turk Sergeant Major Walter Zajkowski

Team 8

USASOC patch

MSG Turk, Eric

USASOC

USASOC patch

SGM Zajkowski, Walter

USASOC

Sergeant First Class David Boesch Staff Sergeant Thomas Payne

Team 9

USASOC patch

SFC Boesch, David

USASOC

USASOC patch

SSG Payne, Thomas

USASOC

Sergeant First Class Robert Hill Major Ken Holmstrom

Team 10

1st Special Warfare Training Group patch

SFC Hill, Robert

1st Special Warfare Training Group

1st Special Warfare Training Group patch

MAJ Holmstrom, Ken

1st Special Warfare Training Group

Staff Sergeant John Reidelbach Captain Anthony Aguilar

Team 11

1st Special Forces Group patch

SSG Reidelbach, John

1st Special Forces Group

1st Special Forces Group patch

CPT Aguilar, Anthony

1st Special Forces Group

Captain Austin Commons Captain Michael Hitzner

Team 12

1st Cavalry Division patch

CPT Commons, Austin

1st Cavalry Division

1st Cavalry Division patch

CPT Hitzner, Michael

1st Cavalry Division

Staff Sergeant Charles Cogle Specialist Christopher Broussard

Team 14

75th Ranger Regiment patch

SSG Cogle, Charles

75th Ranger Regiment

75th Ranger Regiment patch

SPC Broussard, Christopher

75th Ranger Regiment

Staff Sergeant David White Captain Timothy Cox

Team 15

75th Ranger Regiment patch

SSG White, David

75th Ranger Regiment

75th Ranger Regiment patch

CPT Cox, Timothy

75th Ranger Regiment

Sergeant First Class William Greenwood Staff Sergeant John Pasciak

Team 16

75th Ranger Regiment patch

SFC Greenwood, William

75th Ranger Regiment

75th Ranger Regiment patch

SSG Pasciak, John

75th Ranger Regiment

Staff Sergeant Jason Santo Sergeant John Isenberg

Team 17

75th Ranger Regiment patch

SSG Santo, Jason

75th Ranger Regiment

75th Ranger Regiment patch

SGT Isenberg, John

75th Ranger Regiment

Sergeant Christian Henry Sergeant Peter Hartnett

Team 18

75th Ranger Regiment patch

SGT Henry, Christian

75th Ranger Regiment

75th Ranger Regiment patch

SGT Hartnett, Peter

75th Ranger Regiment

Staff Sergeant Matthew Zosel Staff Sergeant Kanaan Merriken

Team 19

75th Ranger Regiment patch

SSG Zosel, Matthew

75th Ranger Regiment

75th Ranger Regiment patch

SSG Merriken, Kanaan

75th Ranger Regiment

Specialist Jeffery Journeycake Specialist Cristobal Cruz

Team 20

75th Ranger Regiment patch

SPC Journeycake, Jeffery

75th Ranger Regiment

75th Ranger Regiment patch

SPC Cruz, Cristobal

75th Ranger Regiment

Sergeant First Class Robert Hoffnagle Sergeant Adam Sanford

Team 21

National Guard patch

SFC Hoffnagle, Robert

National Guard

National Guard patch

SGT Sanford, Adam

National Guard

Staff Sergeant Jacques Vicker Staff Sergeant Kenneth Fraley

Team 22

National Guard patch

SSG Vicker, Jacques

National Guard

National Guard patch

SSG Fraley, Kenneth

National Guard

First Lieutenant Andrew Burns Staff Sergeant Matthew Madiar

Team 23

National Guard patch

1LT Burns, Andrew

National Guard

National Guard patch

SSG Madiar, Matthew

National Guard

Captain Glenn Burkey First Lieutenant Aaron Malcolm

Team 24

199th Infantry Brigade patch

CPT Burkey, Glenn

199th Infantry Brigade

199th Infantry Brigade patch

1LT Malcolm, Aaron

199th Infantry Brigade

Captain James Boston Captain Andrew Robinson

Team 25

199th Infantry Brigade patch

CPT Boston, James

199th Infantry Brigade

199th Infantry Brigade patch

CPT Robinson, Andrew

199th Infantry Brigade

Sergeant First Class Michael Pickens Staff Sergeant Christopher Nastari

Team 26

1st Armored Division patch

SFC Pickens, Michael

1st Armored Division

1st Armored Division patch

SSG Nastari, Christopher

1st Armored Division

First Lieutenant Travis Boudreau Captain Michael Herbek

Team 27

1st Armored Division patch

1LT Boudreau, Travis

1st Armored Division

1st Armored Division patch

CPT Herbek, Michael

1st Armored Division

Sergeant Jonathan Morgan Staff Sergeant Jeremiah Waggoner

Team 28

82nd Airborne Division patch

SGT Morgan, Jonathan

82nd Airborne Division

82nd Airborne Division patch

SSG Waggoner, Jeremiah

82nd Airborne Division

Sergeant First Class Brett Graves Sergeant First Class Cedric King

Team 29

82nd Airborne Division patch

SFC Graves, Brett

82nd Airborne Division

82nd Airborne Division patch

SFC King, Cedric

82nd Airborne Division

First Lieutenant Victor Basher Corporal Tyson Tuttle

Team 30

82nd Airborne Division patch

1LT Basher, Victor

82nd Airborne Division

82nd Airborne Division patch

CPL Tuttle, Tyson

82nd Airborne Division

Sergeant Jackie Radford Corporal Eric Bell

Team 31

82nd Airborne Division patch

SGT Radford, Jackie

82nd Airborne Division

82nd Airborne Division patch

CPL Bell, Eric

82nd Airborne Division

Sergeant Joshua Rolfes First Lieutenant Benjamin Franklin

Team 32

4th Infantry Division patch

SGT Rolfes, Joshua

4th Infantry Division

4th Infantry Division patch

1LT Franklin, Benjamin

4th Infantry Division

Captain Thang Tran Captain Michael Luth

Team 33

4th Infantry Division patch

CPT Tran, Thang

4th Infantry Division

4th Infantry Division patch

CPT Luth, Michael

4th Infantry Division

Staff Sergeant Bryan Achee First Lieutenant Thomas Goodman

Team 34

4th Infantry Division patch

SSG Achee, Bryan

4th Infantry Division

4th Infantry Division patch

1LT Goodman, Thomas

4th Infantry Division

Captain George Rhynedance First Lieutenant Kevin Werner

Team 35

4th Infantry Division patch

CPT Rhynedance, George

4th Infantry Division

4th Infantry Division patch

1LT Werner, Kevin

4th Infantry Division

Captain Robert Mulkey Captain Nicholas Stavros

Team 36

25th Infantry Division patch

CPT Mulkey, Robert

25th Infantry Division

25th Infantry Division patch

CPT Stavros, Nicholas

25th Infantry Division

First Lieutenant Brett Latsha Captain Zachary Seidel

Team 37

25th Infantry Division patch

1LT Latsha, Brett

25th Infantry Division

25th Infantry Division patch

CPT Seidel, Zachary

25th Infantry Division

Captain Daniel Strathman Sergeant First Class Robert Allen

Team 38

25th Infantry Division patch

CPT Strathman, Daniel

25th Infantry Division

25th Infantry Division patch

SFC Allen, Robert

25th Infantry Division

Captain Joshua Hunsucker Captain Steven Ackerson

Team 39

1st Infantry Division patch

CPT Hunsucker, Joshua

1st Infantry Division

1st Infantry Division patch

CPT Ackerson, Steven

1st Infantry Division

First Lieutenant Shaun Pothin Captain Christopher Johnson

Team 40

1st Infantry Division patch

1LT Pothin, Shaun

1st Infantry Division

1st Infantry Division patch

CPT Johnson, Christopher

1st Infantry Division

First Lieutenant Joshua Gorczynski First Lieutenant Nicholas Fender

Team 41

1st Infantry Division patch

1LT Gorczynski, Joshua

1st Infantry Division

1st Infantry Division patch

1LT Fender, Nicholas

1st Infantry Division

Sergeant First Class Mason Riepe Sergeant First Class Raymond Santiago

Team 42

Ranger Training Brigade patch

SFC Riepe, Mason

Ranger Training Brigade

Ranger Training Brigade patch

SFC Santiago, Raymond

Ranger Training Brigade

Sergeant First Class Derek Wise Sergeant First Class Jerry Higley

Team 43

Ranger Training Brigade patch

SFC Wise, Derek

Ranger Training Brigade

Ranger Training Brigade patch

SFC Higley, Jerry

Ranger Training Brigade

First Sergeant Joshua Pentz Sergeant First Class Russell O'Donnell

Team 44

Ranger Training Brigade patch

1SG Pentz, Joshua

Ranger Training Brigade

Ranger Training Brigade patch

SFC O'Donnell, Russell

Ranger Training Brigade

Sergeant First Class Jonathon Biltz Master Sergeant Jamie Newman

Team 45

Ranger Training Brigade patch

SFC Biltz, Jonathon

Ranger Training Brigade

Ranger Training Brigade patch

MSGT Newman, Jamie

Ranger Training Brigade

Captain Jonathan Norton Captain Randal Waters

Team 46

Ranger Training Brigade patch

CPT Norton, Jonathan

Ranger Training Brigade

Ranger Training Brigade patch

CPT Waters, Randal

Ranger Training Brigade

Staff Sergent Kyle Skaggs Staff Sergent Francisco Gomez

Team 47

Ranger Training Brigade patch

SSG Skaggs, Kyle

Ranger Training Brigade

Ranger Training Brigade patch

SSG Gomez, Francisco

Ranger Training Brigade

Sergeant First Class Jerrad Benjamin Sergeant First Class Jason Benjamin

Team 48

Ranger Training Brigade patch

SFC Benjamin, Jerrad

Ranger Training Brigade

Ranger Training Brigade patch

SFC Benjamin, Jason

Ranger Training Brigade

Staff Sergeant Thomas West Master Sergeant Robert Carter

Team 49

Ranger Training Brigade patch

SSG West, Thomas

Ranger Training Brigade

Ranger Training Brigade patch

MSG Carter, Robert

Ranger Training Brigade

Major Edward Arntson Sergeant First Class John Rhoten

Team 50

3rd Infantry Regiment (Old Guard) patch

MAJ Arntson, Edward

3rd Infantry Regiment (Old Guard)

3rd Infantry Regiment (Old Guard) patch

SFC Rhoten, John

3rd Infantry Regiment (Old Guard)

Sergeant Sean McAlpine Captain Hunter Southerland

Team 51

3rd Infantry Regiment (Old Guard) patch

SGT McAlpine, Sean

3rd Infantry Regiment (Old Guard)

3rd Infantry Regiment (Old Guard) patch

CPT Southerland, Hunter

3rd Infantry Regiment (Old Guard)