Major General Winfield Scott
Photo Credit: USAMHI
Winfield Scott was commissioned in the U.S. Army as a Captain of the Light Artillery in May 1808. He served for over fifty-three years, rising to the rank of Major General, serving as the commanding general of the Army from July 1841, till retiring in November 1861. After Scott's resounding vicotry over Santa Anna, in 1847, in the Mexican-American War, he bestowed the 3rd Infantry's nickname of "The Old Guard" upon the regiment following its gallant service during the war. (Massachusetts MOLLUS Photograph Collection).
Page last updated Thu April 2nd, 2009 at 15:43