Army Public Affairs Website The U.S. Army Home Page MG Keith L. Ware Public Affairs Communication Competition Home MG Keith L. Ware Public Affairs Communication Competition Home
Major General Keith L. Ware

General

  • Home
  • Admin Information
  • MG Keith L. Ware
  • Top Honors
  • Competition History
  • 2012 Submissions

  • Print
  • Broadcast
  • Community Relations
  • 2011 Winners

  • Print
  • Broadcast
  • Community Relations



  • 2011 Print Competition Results


    Select a Category:
    A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X

    Complete List of Print Category Winners:


    Category A: Metro-Format Newspaper
    1st: “Northwest Guardian,” Joint Base Lewis-McChord (IMCOM)
    2nd: “Fort Campbell Courier,” Ft. Campbell (IMCOM)
    3rd: “APG News,” Aberdeen Proving Ground (IMCOM)

    Category B: Tabloid-Format Newspaper
    1st: “The Mountainer,” Madigan Army Medical Center (MEDCOM)
    2nd: “Indianhead,” 2nd Infantry Division (Eighth Army)
    3rd: “Prairie Soldier” (Nebraska National Guard)
    Honorable Mention: “Herald Post,” USAG Baden-Wuerttemberg (IMCOM)

    Category C: Magazine-Format Newspaper
    1st: “Warrior Citizen” Headquarters (USARC)
    2nd: “Millrinder,” 21st Theater Sustainment Command (USAREUR)
    3rd: “Freedom Watch,” CJTF-1 PAO (FORSCOM)
    Honorable Mention: “The Cadet” (U.S. Army Cadet Command)

    Category D: Newsletter/Field Newspaper
    1st: “Lightning Strikes,” 196th MPAD (Ohio National Guard)
    2nd: “The Ivy Leaf,” 4th ID (FORSCOM)
    3rd: “Miami Nosotros,” USAG Miami (IMCOM)

    Category E: Web-based Publication
    1st: “FORSCOM Frontline” (FORSCOM)
    2nd: “The Wire,” 197th PAD (Wyoming National Guard)
    3rd: “The Castle Online” (Corps of Engineers)
    Honorable Mention: “First in Support,” 21st TSC PAO (USAREUR)

    Category F: Outstanding Initiative in New Media
    1st: USAG Humphreys (IMCOM)
    2nd: 101st Airborne Division (Air Assault) (FORSCOM)
    3rd: Missouri National Guard

    Category G: Command Blog
    1st: "Missouri National Guard Live” (Missouri National Guard)
    2nd: “Task Force Bayonet Blog,” 170th Infantry Brigade Combat Team (USAREUR)
    3rd: “WisGuard Live Blog” (Wisconsin National Guard)

    Category H: Website
    1st: Combined Arms Center (TRADOC)
    2nd: South Carolina National Guard
    3rd: U.S. Army Africa
    3rd: USAG Yongsan (IMCOM)

    Category I: News Article
    (Military)
    1st: SGT Benjamin Watson, “District Governor gives guidance on security to Kandahar villagers,” 50th PAD (FORSCOM)
    2nd: SPC Chasity Johnson, “Special Forces unit assess readiness of potential members,” 139th MPAD (Illinois National Guard)
    3rd: SGT Mike Getten, “Lakotas land in Silver State” (Nevada National Guard)

    (Civilian)
    1st: Mr. Mike Strasser, “Then and Now” (U.S. Military Academy)
    2nd: Mr. David Chace, “Army Green goes Carolina Blue,” Special Warfare Center and School (USASOC)
    3nd: Mr. Timothy Hale, “Army Reserve Best Warrior Competition” (USARC)
    Honorable Mention: Mr. Paul Steven Ghiringhelli, “10th Mountain Division NCO receives Soldier's Medal,” Ft. Drum (IMCOM)
    Honorable Mention: Mr. Dustin Perry, “PACOM surgeon leads town hall, assures community Japan is safe,” USAG Japan (IMCOM)
    Honorable Mention: Mr. Steve Arel, “USACC teams take aim at Sandhurst title” (Cadet Command)

    Category J: News Feature Article
    (Military)
    1st: SFC Mark Burrell, “High ground gives Soldiers advantage over Taliban,” 354th MPAD (USARC)
    2nd: SGT Suzanne Carter, “Riggers practice parachute packing quality control,” 100th MPAD (Texas National Guard)
    3rd: SSG Ben Navratil, “Three days on the dividing line,” 3rd BCT, 1st ID (FORSCOM)

    (Civilian)
    1st: Ms. Christie Vanover, “Reset program,” Ft. Hood (IMCOM)
    2nd: Mr. Timothy Hale, “Remembering 9/11” (USARC)
    3rd: Mr. Eric Kowal, “Picatinny spouse shares skills for saving money,” USAG Picatinny Arsenal (IMCOM)
    Honorable Mention: Ms. Patricia Deal, “Silent victims speak out,” Darnall Army Medical Center (MEDCOM)

    Category K: Human Interest Feature Article
    (Military)
    1st: SPC Ryan Hallock, “Reaching their Summit,” 28th PAD (FORSCOM)
    2nd: 1LT Kimberly Snow, “20 Years Later,” Ohio National Guard
    3rd: SSG Ryan Matson, “Pa. doctor repairs Afghan girl's hand,” 372nd MPAD (USARC)

    (Civilian)
    1st: Mr. J. Paul Bruton, “Life in the Passenger Seat,” Sacramento Recruiting Battalion (USAREC)
    2nd: Mr. Steve Arel, “Deadly tornado can't keep Ringgold program from national drill meet” (Cadet Command)
    3rd: Mr. David San Miguel, “Left Behind,” U.S. Army Contracting Command (AMC)

    Category L: Personality Feature Article
    (Military)
    1st: SSG Ryan Matson, “Wearing two hats,” 372nd MPAD (USARC)
    2nd: SPC Adam Garlington, “How I became a Muslim chaplain” (USAREUR)
    3rd: SGT James Sims, “Voice of a Guardsman,” 139th MPAD (Illinois National Guard)

    (Civilian)
    1st: Ms. Suzanne Ovel, “Coming back from the edge of losing a battle with cancer,” Madigan Healthcare System (MEDCOM)
    2nd: Ms. Crystal Smith, “World War II veteran,” USAG Weisbaden (IMCOM)
    3rd: Mr. Vince Little, “A long journey,” Ft. Benning (IMCOM)

    Category M: Commentary
    (Military)
    1st: SSG Lindsey Kibler, "He was just a baby," I Corps (FORSCOM)
    2nd: SFC Mark Burrell, “Torn between shooting my camera or my rifle,” 354th MPAD (USARC)
    3rd: SPC Tanangachi Mfuni, “On Veterans Day, Remembering the Sacrifice of those who served,” 7th MPAD (FORSCOM)

    (Civilian)
    1st: Ms. Caroline Keyser, “Remembering to respect history, not sleep through it,” Ft. Irwin (IMCOM)
    2nd: Mr. Mike Howard, “Straight Talk-Reporting from the Trenches” (U.S. Army Space and Missile Defense Command)
    3rd: Mr. Eric Bartelt, “9/11 was about loss, but now it’s about remembering” (U.S. Military Academy)

    Category N: Sports Article
    (Military)
    1st: SGT Nathan Booth, “Air assault troop shows spirit in 2011 combatives,” 4th PAD (FORSCOM)
    2nd: SSG David M. Baez, “108th Drill Sergeant, Armed & Ready,” 108th Training Command (USARC)
    3rd: SGT Tyler Lasure, “From Baghdad to Boston” 112th MPAD (Wisconsin National Guard)
    Honorable Mention: SFC Manuel Torres-Cortes, “ARNORTH Soldiers join runners for Army 10-Miler” (ARNORTH)
    Honorable Mention: CPT Stephen Martin, “Kentucky Guardsman ‘Ironman’” (Kentucky National Guard)

    (Civilian)
    1st: Ms. Gloria Montgomery, “Wounded Warriors cast lines upon the water,” Ft. Hood Warrior Transition Brigade (MEDCOM)
    2nd: Mr. Kevin Wingert, “Offensive Hold?” Omaha District (Corps of Engineers)
    3rd: Mr. Mark Rickert, “Home Run,” Baltimore Recruiting Battalion (USAREC)
    Honorable Mention: Ms. Kari Hawkins, “Soldier runs in memory of battle buddy” (AMC)

    Category O: Story Series
    (Military)
    1st: SSG Amy Wieser Wilson, “Profiles in Guard History” (North Dakota National Guard)
    2nd: SFC Benjamin Cossel, “A Day in the Life,” 197th PAD (Wyoming National Guard)
    3rd: “14th Annual Randy Oler Memorial Operation Toy Drop,” USACAPOC (USARC)

    (Civilian)
    1st: Mr. David Chace, “What’s so civil about war, anyway?” SWCS (USASOC)
    2nd: Ms. Kimberly Fritz, “School Bullying,” Ft. Lee (IMCOM)
    3rd: Mr. Steve Arel, “Project Pass” (Cadet Command)

    Category P: Photojournalism
    (Military)
    1st: SGT Benjamin Watson, “District Governor confronts challenges of remote life,” 50th PAD (FORSCOM)
    2nd: SFC Mark Burrell, “ISAF, ANSF continue operations in Pech Valley,” 354th MPAD (USARC)
    3rd: SGT Ruth Pagan, “OP-160 best view in Afghanistan,” 2nd BCT, 4th ID (FORSCOM)
    Honorable Mention: SSG Christopher Klutts, “Avengers Run Supplies,” 170th IBCT (USAREUR)

    (Civilian)
    1st: Mr. Timothy Hale, “Best Warrior Dispatches,” USARC
    2nd: Ms. Jennifer Fell, “209th MP Co strikes competition to win Viper Stakes,” Ft. Polk (IMCOM)
    3rd: Mr. John Wayne Liston, “Riding High in the Saddle,” Cadet Command
    Honorable Mention: Ms. Melissa Buckley, “Best Sapper 2011,” Ft. Leonard Wood (IMCOM)

    Category Q: Photograph
    (Military)
    1st: SSG Adam Stone, “Vets in Surgery - South Africa,” 807th MDSC (USARC)
    2nd: SPC Marcus Fichtl, “Polo showcases military influence on community,” 8th TSC (USARPAC)
    3rd: MSG Peter Towse, “Guard Times Magazine,” New York National Guard

    (Civilian)
    1st: Mr. Steve Arel, “National Raider Challenge Championship” (Cadet Command)
    2nd: Mr. T. Anthony Bell, “Stair-Borne,” Ft. Lee (IMCOM)
    3rd: Mr. Stephen Baack, “Amigo Airsho lands at Briggs,” Ft. Bliss (IMCOM)
    Honorable Mention: Mr. Stephen Grzezdzinski, “Painting CROWS,” Tobyhanna Army Depot (AMC)

    Category R: Picture Page
    1st: "Best Warrior Competition: The Long Hard Road” (USARC)
    2nd: “Orion Completes Home Station Training Phase,” New York National Guard
    3rd: “Third ID, Families remember their Fallen,” Ft. Stewart (IMCOM)
    Honorable Mention: Ms. Marcie Wright, “Team Bliss Track Club qualifies for Junior Olympics,” Ft. Bliss (IMCOM)

    Category S: Deployed Photo
    1st: SSG Gary Witte, “Up-hill Battle,” 300th MPAD (USARC)
    2nd: SFC Mark Burrell, “Frozen Mortar,” 354th MPAD (USARC)
    3rd: SSG Christopher Klutts, “Hold the Line,” 170th IBCT (USAREUR)

    Category T: Contribution by Stringer (Writing)
    1st: SSG William Sallette, “Soldiers learn how to be cool,” Ft. Sill (IMCOM)
    2nd: Ms. Tanya Fogg Young, “Battle buddies for life,” USAG Stuttgart (IMCOM)
    3rd: Ms. Caroline Goins, “Is there a medic in the house?” SWCS (USASOC)
    Honorable Mention: Mr. Thomas Gounley, “Showing up for training, in lime green boots” (Cadet Command)

    Category U: Contribution by Stringer (Photojournalism)
    1st: SSG Amanda Smolinski, “Family Programs delivers support to military families,” USACAPOC (USARC)
    2nd: Mr. Joseph Mancy, “Soldier Show highlights Army talent, teamwork,” USAG Stuttgart (IMCOM)
    3rd: SSG Felix Fimbres, “USACAPOC(A) Storms Normandy, remembers the fallen of D-day” USACAPOC (USARC)

    Category V: James P. Hunter Award for Outstanding New Writer
    1st: SPC Ken Scar, 7th MPAD (FORSCOM)

    Category W: Paul D. Savanuck Military Journalist of the Yearr
    1st: SSG Lindsey Kibler, I Corps PAO (FORSCOM)

    Category X: Moss-Holland Civilian Journalist of the Year
    1st: Mr. Bob Reinhert, USAG Natick (IMCOM)


    Select a Category:
    A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X