Army Public Affairs Website The U.S. Army Home Page MG Keith L. Ware Public Affairs Communication Competition Home MG Keith L. Ware Public Affairs Communication Competition Home
Major General Keith L. Ware

General

  • Home
  • Admin Information
  • MG Keith L. Ware
  • Top Honors
  • Competition History
  • 2012 Submissions

  • Print
  • Broadcast
  • Community Relations
  • 2011 Winners

  • Print
  • Broadcast
  • Community Relations



  • 2011 Broadcast Category Winners


    Categories:   A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V  

    Category A: Radio Entertainment Program


    The player an article is using when it is released.

    1st: SSG Frank Brown, “Eagle Afternoon Show,” AFN-Bavaria (DMA-Atlantic)

    2nd: SPC Ali Cooley, “AFN Casey Morning Show,” AFN-Casey (DMA-Pacific)

    3rd: Ms. Candateshia Pafford, "Candy the Intern in the Afternoon," III Corps (FORSCOM)


    Top


    Category B: Radio Spot Production


    1st: Ms. Julia Conner, “Father’s Day Greetings,” III Corps (FORSCOM)

    2nd: SPC Mark Hanson, “Disaster PSA,” 35th ID (NGB)

    3rd: Mr. Dave Howard, "Phantom Warrior Lanes,” III Corps (FORSCOM)


    Top


    Category C: Radio News Report


    1st: SFC Mark Burrell, "Gun Dogs,” 354th MPAD (USARC)

    2nd: Mr. Christian Marquardt, “USAREUR Best Officer Competition,” 7th JMTC (USAREUR)

    3rd: SGT Bryan Spradlin, "Afghan Criminal Investigation Training," 16th MPAD (FORSCOM)


    Top


    Category D: Radio Feature Report


    1st: SGT Rachel Badgeley, “Waves 4 Water,” 7th MPAD (FORSCOM)

    2nd: SSG Michael Cox, “NATO Flags,” AFN-Benelux (DMA-Atlantic)

    3rd: SGT Benjamin Watson, “ANP secure remote Kandahar” 50th PAD (FORSCOM)


    Top


    Category E: Radio Sports Report


    1st: Ms. Julia Conner, "Fort Hood Spotlight: Bluebonnet Fun Run," III Corps (FORSCOM)

    2nd: SGT Chris Garver, "Paintball All Stars," AFN-Korea (DMA-Pacific)

    3rd: SGT Janelle Sennert, “NHL alumni visit Kandahar Airfield," III Corps (FORSCOM)


    Top


    Category F: Radio Newscast


    No Award


    Top


    Category G: Radio Information Program


    No Award


    Top


    Category H: Television Information Program


    1st: "Full-Spectrum Training Environment," 7th JMTC (USAREUR)

    2nd: "Natomas Flood Risk," Sacramento District (Corps of Engineers)

    3rd: "This isn't your daddy's SOTIC," SWCS (USASOC)

    Honorable Mention: "Operation Rising Tide Documentary," 70th MPAD, Missouri National Guard


    Top


    Category I: Television Spot Production


    1st: 2LT Brian Weitzeil, "Komets Commercial," Indiana National Guard

    2nd: SSG Mark Hanson, "Zombie Preparedness PSA," 35th ID (NGB)

    3rd: Ms. Kaytrina Curtis, "Gary Sinise Resiliency PSA," Ft. Stewart (IMCOM)

    Honorable Mention: Mr. John Miller, "Net Zero CSM Coleman," Ft. Hood (FORSCOM)


    Top


    Category J: Television News Report


    1st: Ms. Mary Cochran Smith, "Tuscaloosa Tornado," Headquarters (Corps of Engineers)

    2nd: SFC Mark Burrell, "Gun Dogs,” 354th MPAD (USARC)

    3rd: Mr. Christian Marquardt, "EFMB Ruck March" 7th JMTC (USAREUR)


    Top


    Category K: Television Feature Report


    1st: SFC Mark Burrell, "OP Coleman," 354th MPAD (USARC)

    2nd: Mr. Christian Marquardt, "Trauma FX," 7th JMTC (USAREUR)

    3rd: SSG Daniel Symonds, "World War Reenacting" (USARC)

    Honorable Mention: Mr. John Prettyman, "Building Strong People: Park Ranger," Sacramento District (Corps of Engineers)


    Top


    Category L: Television Sports Report


    1st: SGT Elliot Valdez, "Hockey Duo," AFN-Bavaria (DMA-Atlantic)

    2nd: Mr. John Wayne Liston, "ROTC takes on Army 10-Miler," U.S. Army Cadet Command

    3rd: Mr. Daniel Calderon, "Corps paddles in Tuscon boat race," Los Angeles District (Corps of Engineers)

    Honorable Mention: SPC Ashland Ferguson, "Powderpuff Football in the Army," 8th TSC (USARPAC)


    Top


    Category M: Local Television Newscast


    1st: "The Benning Report," Ft. Benning (IMCOM)

    2nd: "How Levees Fail, How We Fix Them," Sacramento District (Corps of Engineers)

    3rd: "The Field Report," 5th MPAD (FORSCOM)


    Top


    Category N: Regional Television Newscast


    1st: "Army Reserve Today Episode Two" (USARC)

    2nd: "The Desert Vision" (ARCENT)

    3rd: "West Point Graduation" (U.S. Military Academy)


    Top


    Category O: Television Newsbreak


    1st: SSG Lucas Hoskins, "Guten Appetit Soltana," AFN-Heidelberg (DMA-Atlantic)

    2nd: Mr. Stephen Doherty, "Lower Monumental Lock & Dam Completion," Walla Walla District (Corps of Engineers)

    3rd: Mr. Thom Williams, "Fort Report Soldier Fueling Initiative," Ft. Huachuca (IMCOM)


    Top


    Category P: Command Information Campaign


    1st: "Building Strong People," Headquarters (Corps of Engineers)

    2nd: "National Disability Awareness Month Campaign," Ft. Stewart (IMCOM)

    3rd: "Rapid Trident 2011" (USAREUR)


    Top


    Category Q: John T. Anderson Military Broadcast Journalist of the Year



    SSG Walter Talens, 319th MPAD (USARC)

    Top


    Category R: Civilian Broadcast Journalist of the Year



    Mr. Christian Marquardt, 7th JMTC (USAREUR)

    Top


    Category S: "Rising Star" Award for Outstanding New Broadcaster



    SPC Adam Winters, 70th MPAD, Missouri National Guard

    Top


    Category T: Deployed Television News Report


    1st: SPC Nigel Robinson, "Carl Gustav Rifle Training," 7th MPAD (FORSCOM)

    2nd: SSG Ashleigh Torres, "Drawing Down" (ARCENT)

    3rd: SGT Bryan Spradlin, "Tangi Valley Development," 16th MPAD (FORSCOM)


    Top


    Category U: Deployed Television Feature Report


    1st: SFC Mark Burrell, "Contact in Kunar," 354th MPAD (USARC)

    2nd: SPC Tanangachi Mfuni, "Going Where Infantry Can't," 7th MPAD (FORSCOM)

    3rd: SGT Rachel Badgeley, "Waves 4 Water," 7th MPAD (FORSCOM)


    Top


    Category V: Deployed B-Roll Package


    1st: SGT Adam Ross, "Tangi Valley Operation," 16th MPAD (FORSCOM)

    2nd: SGT Bryan Spradlin, "ANP Medical Training," 16th MPAD (FORSCOM)

    3rd: SGT Sarah Goss, "1-181 Presence Patrol," AFN-Heidelberg (DMA-Atlantic)


    Top