IMCOM Maj. Gen. Keith L. Ware Awards
The U.S. Army Installation Management Command announced today the IMCOM-level Maj. Gen. Keith L. Ware public affairs awards winners. Up to three winners from each category will represent IMCOM at the Department of the Army-level Keith L. Ware competition. The Maj. Gen. Keith L. Ware Public Affairs Awards Competition recognizes military and civilian employee print and broadcast practitioners for journalistic excellence in furthering the objectives of the Department of the Army public affairs program.

SAN ANTONIO, TEXAS- The U.S. Army Installation Management Command announced today the IMCOM-level Maj. Gen. Keith L. Ware public affairs awards winners.

Up to three winners from each category will represent IMCOM at the Department of the Army-level Keith L. Ware competition. The Maj. Gen. Keith L. Ware Public Affairs Awards Competition recognizes military and civilian employee print and broadcast practitioners for journalistic excellence in furthering the objectives of the Department of the Army public affairs program.

The IMCOM winners are as follows:


Print competition results:


Category A, Metro-format newspaper (Unit award)

First Place: Fort Leavenworth Lamp, Fort Leavenworth
Second Place. Hawaii Army Weekly, USAG Hawaii
Third Place: Fort Hood Sentinel, Fort Hood
Honorable Mention: 1st Infantry Post, Fort Riley
Honorable Mention: Northwest Guardian, Joint Base Lewis-McChord


Category B, Tabloid-format newspaper (Unit award)

First Place: Fort Bliss Monitor, Fort Bliss
Second Place: Herald-Post, USAG-Baden-Wurttemberg
Third Place: The Morning Calm, IMCOM-Korea
Honorable Mention: Herald Union, USAG Wiesbaden
Honorable Mention: Fort Carson Mountaineer, Fort Carson


Category C, Magazine-format publication (Unit award)

First Place: Perspectives Magazine, U.S. Army Family and Morale, Welfare and Recreation Command (FMWRC)
Second Place: U.S. Army War College Community Banner, Carlisle Barracks


Category D, Newsletters and Field publications (Unit award)

First Place: Down Range, Fort A.P. Hill


Category E, Web publications (Unit award)

First Place: U.S. Army War College Community Banner, Carlisle Barracks
Second Place: The Real McCoy Online, Fort McCoy
Third Place: Herald-Union Online, USAG Weisbaden


Category F, Website (Unit award)

First Place: USAG Natick, Natick
Second Place: USAG Schweinfurt
Third Place: USAG Daegu
Honorable Mention: USAG Baden-WAfA1/4rttemberg


Category G, Outstanding initiative in new media (Unit award)
First Place: Yongsan LIVE! Community News in Real Time, USAG Yongsan
Second Place: Baden- WAfA1/4rttemberg Now - Command information strategy, USAG Baden- WAfA1/4rttemberg
Third Place: Leveraging social media to support live TV town halls, USAG Hawaii
Honorable Mention: USAG Fort Belvoir initiatives in new media, Fort Belvoir


Category H, Command blog (Unit award)

First Place: Command Video Blog, USAG Baden- WAfA1/4rttemberg


Category I, News article (Individual award, civilian)

First Place: Stephen Baack, "Energy rodeo," Fort Bliss
Second Place: Kristin Molinaro, "Why a buffer matters," Fort Benning
Third Place: David San Miguel, "First response ready!" Fort A.P. Hill
Honorable Mention: Paul Steven Ghiringhelli, "AH-1 Cobra program on post ends; final four will retire," Fort Drum
Honorable Mention: Patricia Radcliffe, "Fort Monroe lifeguards save patron's life," Fort Monroe


Category I, News article (Individual award, military)

First Place: LTC Deanna Bague, "'Digital rodeo' helps Army look at smart-phone apps," Fort Bliss


Category J, Feature article (Individual award, civilian)

First Place: Steve Elliott, "Virtual reality helps Soldiers deal with real-world burn pain," Fort Sam Houston
Second Place: Kristin Molinaro, "Drill sergeant returns to duty," Fort Benning
Third Place: Brittany Carlson, "Lookin' for adventure," USAG Stuttgart
Honorable Mention: James Brabenec, "Truman-era radar still serving Sill," Fort Sill
Honorable Mention: Kari Hawkins, "Outreach to Survivor Families," Redstone Arsenal


Category J, Feature article (Individual award, military)

First Place: SGT Kim Jong-min, "Meaning of Kimchi Pot Gate revealed," USAG Yongsan


Category K, Commentary (Individual award, civilian)

First Place: Douglas DeMaio, "Confused about mobile phone plans abroad'" USAG Bamberg, Germany
Second Place: Robert P. Johnson, "Suicide Prevention," Fort Leonard Wood
Third Place: Brittany Carlson, "Prepare for reintegration: Talk it out, plan ahead," USAG Stuttgart
Honorable Mention: Djon Rolle, "One year later: From Soldier to civilian," USAG Baden-WAfA1/4rttemberg


Category L, Sports article (Individual award, civilian)

First Place: Brandon Bieltz, "Skating it off: Injured vets find healing on Warrior hockey team," Fort Meade
Second Place: Chuck Cannon, "Teen soccer star has heart of champion," Fort Polk
Third Place: Steve Elliott, "West Dominates East, 30-14, at U.S. Army All-American Bowl," Fort Sam Houston
Honorable Mention: Dustin Perry, "USARJ wins third straight basketball title," USAG Japan


Category L, Sports article (Individual award, military)

Honorable Mention: SGT Opal Vaughn, "Road to Marathon: 7th Korea Defense Daily," USAG Yongsan


Category M, Story series (Individual or unit award, civilian)

First Place: Brittany Carlson, "Home Again," USAG Stuttgart
Second Place: Kristin Molinaro, "From civilians to Soldiers," Fort Benning
Third Place: Fort Campbell Courier staff, "Gander, 25 years later," Fort Campbell
Honorable Mention: Maureen Rose, "Soldiers' chewing habits not up to snuff," Fort Knox


Category M, Story series (Individual or unit, military)

First Place: SGT Opal Vaughn, "The five senses of Seoul," USAG Yongsan


Category N, Photojournalism (Individual award, civilian)

First Place: T. Anthony Bell, "The big hookup," Fort Lee
Second Place: Marny Malin, "Best Warrior competition," Fort Belvoir
Third Place: Emily Athens, "Warfighter 2010," Fort Leonard Wood


Category N, Photojournalism (Individual award, military)

First Place: LTC Deanna Bague, "1st CAB seeks improvement with modernization of the Army," Fort Bliss
Second Place: CPL Jang Bong-seok, KATUSA, "USAG Daegu HHC completes range qualifications," USAG Daegu
Third Place: MSG Eric Pilgrim, "Apple harvest," USAG Wiesbaden
Honorable Mention: CPL Kim Hyung-joon, "Garrison helps keep needful elders warm for winter," USAG Yongsan


Category O, Photograph (Individual award, civilian)

First Place: Douglas M. Rule, "Hooah Soldiers," Fort Carson
Second Place: T. Anthony Bell, "High Hopes," Fort Lee
Third Place: Tim Hipps, "Army 10-Miler," FMWRC


Category O, Photograph (Individual award, military)

First Place: SPC Richard Canfield, "Sparky the fire house dog," USAG Yongsan
Second Place: LTC Deanna Bague, "Abrams tank firepower," Fort Bliss


Category P, Contribution by a stringer--writing (Individual award)

First Place: Dimice Perry, "Horseback riding program now provides certified therapy," Fort Sam Houston
Second Place: Brande' Micheau, "Blindness doesn't hold back Army researcher," USAG Adelphi
Third Place: Darlene Goyea, "Haiti Relief: Schools raise money to help earthquake survivors," USAG Wiesbaden


Category Q, Contribution by a stringer--photojournalism (Individual award)

First Place: Monica Wood, "Redeployed Soldiers learn to communicate, work as team," Fort Sill
Second Place: PFC Nathan Goodall, "Bayonet Soldiers train at home," USAG Baumholder
Third Place: John Wutzer, "Mastering the Matterhorn," USAG Wiesbaden


Category T, Moss-Holland Civilian Journalist of the Year

First Place: Chuck Cannon, Fort Polk
Second Place: Steve Elliott, Fort Sam Houston
Third Place: Vince Little, Fort Benning
Honorable Mention: Jennifer Clampet, USAG Wiesbaden
Honorable Mention: Dustin Perry, USAG Japan


Broadcast competition results:


Category B, Radio spot production (Individual award)

First Place: David Howard, "Patton's Pub," Fort Hood


Category D, Radio features report (Individual award)

First Place: Julia Conner, "Extreme Makeover Home Edition," Fort Hood


Category G, Radio information program (Unit award)

First Place, Fort Hood/III Corps Public Affairs Office, "Extreme Makeover Home Edition"


Category H, Television information program (Unit award)

First Place: Fort Bliss PAO, "Safety awareness video"
Second Place: Fort Riley PAO, "Victory Kitchen - Thanksgiving for two"
Third Place: Fort Stewart PAO, "Sgt. Rocky's Neighborhood"
Honorable Mention: Fort Drum Television staff, "Fort Drum fire safety"


Category I, Television spot production (Individual award)

First Place: Jay Mann, "Army-Navy Game," Fort Rucker
Second Place: Gary Nap, "Find your reason," Fort Riley
Third Place: Adam Poitras, "Kaiserslautern training support center," IMCOM Europe Honorable Mention: Thom Williams, All-Army boxing," Fort Huachuca


Category J, Television news report (Individual award, civilian)

First Place: Daniela Vestal, "Electric cars," Fort Bliss
Second Place: Gary Nap, "KSU and Fort Riley strengthen partnership," Fort Riley
Third Place: Thom Williams, "Robot building," Fort Huachuca


Category J, Television news report (Individual award, military)

Honorable Mention: LTC Deanna Bague, "President Obama visits troops," Fort Bliss


Category K, Television feature report (Individual award, civilian)

First Place: Daniela Vestal, "Army cheer," Fort Bliss
Second Place: Mike A. Glasch, "Sikh warrior," Fort Jackson
Third Place: Thom Williams, "Adventure tours," Fort Huachuca
Honorable Mention: Scott Rhodes, "TBI clinic heals Soldiers," Fort Riley


Category K, Television feature report (Individual award, military)

Honorable Mention: LTC Deanna Bague, "Snowball express," Fort Bliss


Category L, Television sports report (Individual award, civilian)

First Place: Gary Nap, "Gridiron Soldiers & Airmen," Fort Riley
Second Place: Thom Williams, "Triathlon," Fort Huachuca


Category L, Television sports report (Individual award, civilian)

Honorable Mention: LTC Deanna Bague, "B-ball mobility," Fort Bliss


Category M, Local television broadcast (Unit award)

First Place: "USARJ This Week," USAG Japan
Second Place: "The Benning Report," Fort Benning
Third Place: "Drum TV News," Fort Drum


Category O, Television newsbreak (Individual award, civilian)
First Place: Jack Wiers, "Hawaii Army Weekly update: Native Hawaiian covenant," USAG Hawaii
Second Place: Thom Williams, "Fort Report: K-9 Winners," Fort Huachuca


Category O, Television newsbreak (Individual award, military)

Honorable Mention: LTC Deanna Bague, "Fort Bliss shooting," Fort Bliss


Category P, Command information campaign (Unit award)

First Place: USAG Hawaii, "Native Hawaiian Command Information Campaign"


Category R, Civilian broadcast Journalist of the Year (Individual award)

Honorable Mention: Mike A. Glasch, Fort Jackson


Community Relations competition results:


Category B, Program

First Place: USAG Wiesbaden - Roman Dig Project
Second Place: USAG Fort Carson - Good Neighbor Program
Third Place: USAG Fort Leavenworth - 8 Wonders of Kansas


Category C, Special Event

First Place: USAG Redstone Arsenal - JROTC Day
Second Place: Frank Hanan - Fort Bragg Blood Drive


Category D, Canham-Ross Award (best of the previous categories)

USAG Wiesbaden - Roman Dig Project

Page last updated Tue February 22nd, 2011 at 09:29