Civilian Broadcast Journalist of the Year
Joseph Givens, Army Materiel Commands videographer, pictured filming above. 2013 Maj. Gen. Keith L. Ware Public Affairs Awards Communication Competition designed to recognize military and civilian employees from AMC's major subordinate commands and direct reporting units for excellence in print, broadcast, community relations and new media.

REDSTONE ARSENAL, Ala. -- The U.S. Army Materiel Command announces its winners of the 2013 Maj. Gen. Keith L. Ware Public Affairs Awards Communication Competition. First place winners will represent AMC at the Department of the Army level of the competition.

The competition is designed to recognize military and civilian employees from AMC's major subordinate commands and direct reporting units for excellence in print, broadcast, community relations and new media.

70 entries were judged for technical excellence in accordance with the objectives of the Department of the Army's internal information program.

This year's winners are listed below:
Community Relations Categories
Category A: Individual Achievement:
- First Place: George Eaton, Army Sustainment Command

Category B, Program:
- First Place: Communications-Electronics Research, Development and Engineering Center Outreach team for "STEM Superstar," U.S. Army Research, Development, and Engineering Command

Category C, Special Event:
- First Place: AMC Public Affairs for "Army Fuel Efficient Demonstrator tours Los Angeles," Headquarters, Army Materiel Command

Print Categories

Category A, Civilian Enterprise (Ce) News Publication:
- First Place: The Picatinny Voice, U.S. Army Research, Development, and Engineering Command
- Second Place: Pine Bluff's Arsenal Sentinel, Joint Munitions Command

Category B, Army Funded (Af) News Publication:
- First Place: The Link, U.S. Army Communications-Electronics Command
- Second Place: ACC Today, Army Contracting Command
- Third place: Anniston Army Depot's Tracks, TACOM

Category C, Digital Publication

- First Place: ACC Newsblast, Army Contracting Command
- Second Place: The Eye on AMC, Headquarters, Army Materiel Command
- Third Place: Global eLine, Army Sustainment Command

Category D, Outstanding Initiative In New Media
- First Place: ACC Web and Social Media Program, Army Contracting Command

Category E, Digital Communication Campaign
- First Place: Communicating the Critical Link, U.S. Army Communications-Electronics Command
- Second Place: Army Research Lab Public Affairs Office for "Research@ARL - Autonomous Systems," U.S. Army Research, Development, and Engineering Command

Category F, Website/Blog
- First Place: Armyhire.com, Army Contracting Command
- Second Place: CECOM HQs Website, U.S. Army Communications-Electronics Command
- Third Place: ARL Public Affairs for "ARL Public Website," U.S. Army Research, Development, and Engineering Command

Category G, News Article
- First Place: Tanya J. Gibson, Army Research Lab for "Piece of Mind," U.S. Army Research, Development, and Engineering Command
- Second Place: David San Miguel for "ACC stand down raises sexual assault awareness," Army Contracting Command
- Third Place: Galen Putnam for "Sustainment Command trains Soldiers for life in combat zone," Army Sustainment Command

Category H, Feature Article
- First Place: Jon Connor for "Holocaust survivor tells story of Nazi persecution," Army Sustainment Command
- Second Place: Linda Loebach "Wounded warrior 'shoots some birds' in Iowa," Joint Munitions Command
- Third Place: Amanda Rominiecki, Communications-Electronics Research, Development and
Engineering Center, for "5-year Army R&D outreach initiative brings science, engineering to elementary students," U.S. Army Research, Development, and Engineering Command

Category J, Story Series
- First Place: Larry D. McCaskill for "Civilian participants contribute to JCRX-13 training success," Army Contracting Comman

Category K, Photojournalism
- First Place: Jennifer Bacchus, Anniston Army Depot, for "Depot Celebrates its Veterans," TACOM

Category L, News Photo
- First Place: Conrad D. Johnson for "RDECOM NCOs train on medical-evacuation procedures," U.S. Army Research, Development, and Engineering Command
- Second Place: Jon Connor for "Rock Island Arsenal holds ceremony, walk to commemorate 12th anniversary of 9/11," Army Sustainment Command
- Third Place: Jon Connor for "ASC hosts governor, AMC leadership, DoD logistician," Army Sustainment Command

Category M, Feature Photo
- First Place: Mark Cleghorn, Anniston Army Depot, for "Remembering the Fallen" TACOM
- Second Place: Joyce M. Conant, Army Research Laboratory, for "ARL participates in APG Earth Day celebration," U.S. Army Research, Development, and Engineering Command
- Third Place: Richard Bumgardner for "Exercise Briefing," U.S. Army Security Assistance Command

Broadcast Categories

Category H, Video Information Program
First Place: CECOM Critical link command video, U.S. Army Communications-Electronics Command

Category I, Video Spot Production
- First Place: Richard Bumgardner for "What Right Looks Like: Sexual Harassment/Assault Response & Prevention," U.S. Army Security Assistance Command

Category J, Video News Report
- First Place: Dennis L. Neal for "Strength through Technology," U.S. Army Research, Development, and Engineering Command
- Second Place: Tanya J. Gibson, Army Research Laboratory, for "FirepowResearchers@Work:Soldier Protection Technology," U.S. Army Research, Development, and Engineering Command

Category K, Video Feature Report
- First Place: Dennis L. Neal for "Robotics and Math Education," U.S. Army Research, Development, and Engineering Command
- Second Place: Tanya J. Gibson, Army Research Laboratory, for "Researchers@Work: Robo Raven-The Robotic Bird" U.S. Army Research, Development, and Engineering Command

Category P, Civilian Broadcast Journalist of the Year
- First Place: Joe Givens, Headquarters, Army Materiel Command

Page last updated Thu March 6th, 2014 at 00:00